amerikis
SeerTebuli Statebi
(2 sT.)
მისამართი
|
დედოფლისწყაროს მუნ. სოფ. სამთაწყარო სსსიპ საჯარო სკოლა
|
ტელეფონი
|
577 18 71 88
|
ელ.ფოსტა
|
პედაგოგები:
|
ლიანა მამულაშვილი; თამთა შველიძე; ელენე ბულუღაშვილი.
|
გაკვეთილის თემა
|
|
სწავლების საფეხური/ინტეგრირებული საგნები
|
X კლასი
გეოგრაფია, ინგლისური ენა,
ისტ-ი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა: 9
მოსწავლეთა რაოდენობა, რომელიც საჭიროებს განსაკუთრებულ მიდგომას: 0
|
აქტივობის მიზნები და მისაღწევი შედეგები
|
გეოგრაფია:
pirveli
saaTi
Sedegi
3. moswavles SeuZlia qveynebis klasifikaciis safuZvelze
gaaanalizos maTi ganviTarebis
perspeqtivebi.
Sedegi
TvalsaCinoa, Tu:
•
TiToeul jgufSi gaerTianebul qveynebs adarebs maTTvis damaxasiaTebeli
bunebrivi pirobebis
(saxasiaTo
landSaftebi, tropikuli tyeebi, ariduli landSaftebi da sxva) mixedviT;
sakuTar
mosazrebebs warmoadgens sxvadasxva formiT.
Sedegi
4. moswavles SeuZlia Seadaros erTmaneTs qveynebi sxvadasxva
maxasiaTeblebis mixedviT
da imsjelos msgavseba-gansxvavebis mizezebze.
|
ისტ-ი:
|
|
ეროვნული გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი
|
გეო.1.მოსწავლე რუკებისა და სხვა გეოგრაფიული საშუალებების (ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები, დიაგრამები და სხვა) დახმარებით ახასიატებს, ადგენს მოვლენასა და პროცესებს; ადგენს თემატურ რუკებს.
გეო.10.მოსწავლე
აანალიზებს საქართველოს ადგილს მსოფლიოში
სოციალურ-ეკონომიკურიპარამეტრების
მიხედვით.
ინგლისური ენა :
შედეგი
თვასაჩინოა თუ
·
მოსწავლე იყენებს დიდ რიცხვებს როგორც საუბარში ისე
დავალებებში
·
შეუძლია
ტექსტის ანალიზი ინგლისურ ენაზე
ისტ-ი:
1.ძირითადი ცნებები და ოპერაციები
3.ისტ-ში პროდუქტის შესაქმნელი ტექნოლოგიური საშუალებები.
საშუალო
სკოლა(10-12კლასები)
შედეგები მიღწეულია, თუ მოსწავლე:
gakveTilis
mizani გეოგრაფიაში:
• აშშ-ს bunebrivi pirobebis, mosaxloebis, meurneobis Seswavla;
• აშშ-ს adgilis gansazRvra msoflios qveynebs Soris.
გაკვეთილის მიზანი ინგლისურ ენაში:
·
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება.
·
მოსწავლეები შეძლებენ დიდი რიცხვების წორად
დასახელებას და გამოყენებას
gamomuSavebuli unar-Cvevebi გეოგრაფიაში:
•
geografiul TavlsaCinoebebze muSaobis unari;
•
geografiuli informaciis interpretaciis unari;
•
klasifikaciis unari;
•
analizisa da daskvnebis gakeTebis unari;
•
sakuTari damokidebulebis gamoxatvis unarი
gamomuSavebuli
unar-Cvevebi
ინგლისურში:
·
მოსწავლეებს
შეუძლიათ დიდი რიცხვების საუბარში სწორად
გამოყენება
·
შეძლებენ მცირე მოცულობის ტექსტების თარგმნას
|
თანმიმდევრობა აქტივობა ნაბიჯ-ნაბიჯ
მიღწეული შედეგი
|
გაკვეთილის მსვლელობა
გაკვეთილი ტარდება კომპიუტერულ კლასში.
I
etapi
აქტივობა 1. – gonebrivi ieriSi, (3-5 wT)
maswavlebeli dafaze wreSi wers sityvebs `aშშ-ს~ da moswavleebs sTxovs gaixsenon ra ician aშშ-ს Sesaxeb
II etapi აქტივობა 2. მინი ლექცია - (5 წთ.)
გეოგრაფიისა და ინგლისურის
მასწავლებლები მოსწავლეებს აწვდიან
მოკლე ინფორმაციას ჩრდილოეთ ამერიკის კონტინენტსა და აშშ-ს სახელმწიფოს შესახებ.
აქტივობა 3. (2-3 წთ.)
მასწავლებლები მოსწავლეებს ინდივიდუალურად აძლევენ - 3 შტატის დასახელებას ქართულ ენაზე და 3 შტატის დასახელებას ინგლისურ ენაზე. თითეულ მათგანს თანამედროვე აშშ-ს კონტურული რუკაზე (სურ 3) დააქვს 6 შტატი, იყენებენ
აშშ-ს პოლიტიკურ-ადმინისტრაციულ რუკას (სურ 2). გამარჯვებულია ის მოსწავლე,
რომელიც ყველაზე სწრაფად დაასრულებს
დავალებას და ქართულად და ინგლისურად ეტყვის, თუ რომელ რეგიონებს ეკუთვნიან
მისთვის მიცემული შტატები.
აქტივობა 4. teqstze da TvalsaCinoebebze muSaoba ჯგ-ში– (3-4წთ.) მასწავლებელი მოსწავლეებს დაყოფს 3
ჯგუფად და
გეოგრაფიის სახელმძღვანელო Xკლ. გვ.218. მოცემულ დავალებას
ასრულებენ (სურათი: 4,5,6,7).
I ჯგ - დავ. 4;
II ჯგ - დავ; 5;
III ჯგ - დავ. 6;
დასრულების შემდეგ თითოეული
ჯგუფიდან ერთი მოსწავლე აკეთებს პრეზენტაციას.
აქტივობა 5. ინტერნეტში
მასალის მოძიება და პრეზენტაცია სლაიდშოუს გამოყენებით (20 wT.)
maswavlebeli yofs klass წყვილებად - 4 -5 jgufad. TiToeuli jgufi warmoadgens
eqspertTa jgufs, ისინი ინტერნეტში მოიძიებენ აშშ-სთან dakavSirebul ინფორმაციას:
1 წყვილი - აპალაჩების მთები;
2 წყვილი - აშშ-ს ქალაქები;
3 წყვილი - დიდი კანიონის ეროვნული
პარკი;
4 წყვილი - დიდი ვაკეები;
5 ინდივიდუალურად - აშშ-ს ტბები.
მოსწავლეები ინტერნეტში მოიძიებულ საჭირო მასალას - პროგრამა ,, PowerPoint Presentation „ - ს დახმარებით
წარმოადგენენ და პრეზენტაციას გააკეთებენ
ქართულ და ინგლისურ ენებზე.
აქტივობა 5. (2-3წთ.)
ჯგუფების პრეზენტაციის დასრულების შემდეგ შემფასებელთა ჯგუფის ერთ-ერთი წევრი გააცნობს მათ შედეგებს. შედეგები იწერება გამოკრულ შეფასების სქემაზე. 1-2წთ.
მასწავლებლები აკეთებენ კომენტარს შეფასების შესახებ. - 1წთ.
III
etapi – gakveTilis Sejameba, (6-7 wT)
აქტივობა 5. 1წთ.
maswavlebeli
moswavleebTan erTad Seavsebs sqemas.
ვicodi;
ვiswavle; ra minda vicode; (სქემა-1)
`vici~ grafaSi maT unda Caweron yvelaferi, rac icodnen gansaxilveli sakiTxis Sesaxeb,
`viswavle~
grafaSi, rac axali Seityves, xolo `minda vicode~ grafaSi, rac maT
ainteresebT. namuSevrebis
ganxilva
xdeba SerCeviTobis principiT.
dasasrul,
maswavlebeli mokled ajamebs Catarebul aqtivobebs da moswavleebs aZlevs
saSinao
davalebas: moiZion informacia im sakiTxebis Sesaxeb, rac
maT grafaSi `minda vicode~ Caweres.
საშინაო დავალება-
გეოგრაფიაში:
1.შეადარონ ჯგუფში მიცემული პერიოდისა და თანამედროვე აშშ- ს საშინაო და საგარეო ფაქტორები, რომლებიც გავლენას ახდენენ აშშ- ს გეოპოლიტიკურ მდგომარეობაზე.
2. moiZion informacia im
sakiTxebis Sesaxeb, rac maT grafaSi `minda vicode~ Caweres. ( სქემა -1)
ინგლისური
ენა:
1.ინგლისურ
ენაზე მოიძიებენ ინფორმაციას აშშ-ის ღირსშესანიშნაობების შესახებ(მინიმუმ 4).თარგმნიან
მას ქართულ ენაზე და ამოწერენ მნიშვნელოვან -საკვანძო სიტყვებს
Sedegi TvalsaCinoa და მოსწავლეს შეუძლია:
• rukisa da sxva
geografiuli TvalsaCinoebebis daxmarebiT ikvlevs qveynebis bunebriv pirobebs;
mohyavs analogebi
sxva qveynebidan;
• aanalizebs
mosaxleobis statistikur monacemebs (rukebi, cxrilebi, grafikebi, diagramebi
da sxva), msjelobs
mosaxloebis simWidrovis, gansaxlebis Taviseburebebis Sesaxeb; adarebs
sxva qveynebis
analogiur monacamebs da Sedegebs gamoxatavs gansxvavebul formatSi;
• ikvlevs Sesaswavli
qveynis tradiciebis warmoSobis geografiul da istoriul-kulturul
Taviseburebebs;
adarebs sxva qveynebs da varaudobs, rogor SeiZleba gamoyenebuli iqnas
tradiciebis
mravalferovneba qveynis ganviTarebisaTvis;
• ekonomikuri
saqmianobis dargobrivi struqturis safuZvelze ajgufebs qveynebs ganviTarebis
stadiebis mixedviT
(agraruli, industriuli, postindustriuli);
• eqsport-importis
monacemebze dayrdnobiT msjelobs qveynis resursebisa da meurneobis
specializaciis
dargebis Sesaxeb; adarebs qveynebs aRniSnuli maCveneblebis mixedviT;
• aanalizebs
qveyanaSi arsebul problemebs (bunebrivi da adamianuri resursebi,
socialurekonomikuri,
politikuri da
ekologiuri); gamoTqvams varauds arsebuli problemebis
warmatebiT gadaWris
Sesaxeb;
• aanalizebs teqstur
informacias da sxvadasxva tipis geografiul saSualebebs da gansaz-
Rvravs rogor
icvleboda SerCeuli qveynis roli msoflios fonze; gamoTqvams varauds
qveynis samomavlo
perspeqtivebze (socialur-ekonomikuri da samxedro-politikuri).
|
შეფასება
|
მოსწავლეები ფასდებიან ჯგუფური მუშაობის მიხედვით(შეფასების სქემა- 2;3;4),
კონტურულ რუკაზე მუშაობით და შემდეგ მოტანილი საშინაო დავალებით.
|
საკლასო მენეჯმენტი
საგანმანათლებლო რესურსები |
ტექნიკა - ინსტრუმენტები: 6 კომპიუტერი, პროექტორი, ეკრანი.
სასკოლო სახელმძღვანელო; კონტურული რუკები; ფორმატი, მარკერები, წებოვანი ფურცლები, დაფა, მსოფლიოს პოლიტიკური და ნახევარსფეროების რუკები.
www.google.ge/
გაკვეთილის ანალიზი - სქემა 5
|
სურათი 1 -აშშ-ს ფიზიკური რუკა
ვიცი
|
ვისწავლე
|
მინდა ვიცოდე
|
1.
|
||
2.
|
||
3.
|
||
4.
|
||
5.
|
||
6.
|
||
7.
|
||
8.
|
სქემა -1
ქულები
|
|||
პირობასთან
შესაბამისობა
|
|||
იცავენ დროის ლიმიტს
|
0
- 1
|
||
იცავენ პირობის შინაარსობრივ მოთხოვნებს
|
0
- 0, 5 - 1
|
||
კომუნიკაციურ ი უნარ-ჩვევები
|
|||
გასაგებად წერენ პასუხებს
|
0
– 1
|
||
ენობრივი უნარ-ჩვევები
|
|||
იყენებენ მართებულ ენობრივ-გრამატიკულ ფორმებსა და ენობრივ კონსტრუქციებს
|
0 - 2
|
||
ჯგუში თანამშრომლობა
|
|||
გადანაწილებული აქვთ მოვალეობები, აქვთ ერთმანეთის მოსმენის უნარი, შეუძლიათ თანამშრომლობა
|
0-1-1,5-2
|
||
გაკვეთილზე ჩართულობა
|
0-1
|
||
ისტ_ის ეფექტურად გამოყენება
|
0-1
|
||
მოძიებული ინფორმაციის დავალებასთან შესაბამისობა
|
0-1
|
||
ქულათა მაქსიმალური რაოდენობა ა 10
(ქულები მრგვალდება მთელის სიზუსტით) |
სქემა -2
ინდივიდუალური შეფასების რუბრიკა
ინდიკატორები
კრიტერიუმები |
დაბალი
1-3 |
საშუალოზე დაბალი
4-5 |
საშუალოზე მაღალი 6-8
|
მაღალი
9-10 |
ქულა
|
1.
მსჯელობის უნარი
|
|||||
2.
გაკვეთილზე ჩართულობა
|
|||||
3.
ისტ-ს ეფექტურად გამოყენება
|
|||||
4.
მოძიებული ინფორმაცის დავალებასთან შესაბამისობა
|
|||||
საშუალო ქულა
|
სქემა -3
სურათი 2 -აშშ-ს პოლიტიკური რუკა
სურათი 3 -
სურათი - 4;
სურათი - 5;
სურათი - 6;
სურათი - 7;
პრეზენტაციის შეფასების ჰოლისტური ცხრილი
კრიტერიუმები
|
შეფასება
|
საკითხი ზუსტად და ამომწურავად არის გადმოცემული; ტერმინოლოგია დაცულია; რეფერენტი ზედმიწევნით კარგად ფლობს საპრეზენტაციო მასალას, რომელიც შეიცავს ორიგინალურ დაკვირვებასა და თვითმყოფად შეფასებებს;ფლობს აუდიტორიას, ყოველთვის ადეკვატურად რეაგირებს მის რეაქციებზე; ეფექტიანად იყენებს ვიზუალიზაციის ხერხების ფართო სპექტრს (სლაიდშოუ, ჰენდაუთი, პლაკატი, დაფა და ა.შ.)
|
ძალიან კარგი
(9-10 ქულა)
|
საკითხი ამომწურავად არის გადმოცემული;ტერმინოლოგიურად გამართულია;შეცდომები უმნიშვნელოა; რეფერენტი დამაკმაყოფილებლად ფლობს საპრეზენტაციო მასალას;კრიტიკულად აფასებს განსახილველ საკითხთან დაკავშირებულ მოსაზრებებს, გრძნობს აუდიტორიას და ძირითადად კონტაქტს ამყარებს მასთან;ადეკვატურად იყენებს ვიზუალიზაციის ხერხებს.
|
კარგი
(7-8 ქულა)
|
საკითხი არასრულად არის გადმოცემული; ტერმინოლოგია ნაკლოვანია; რეფერენტი ფლობს საპრეზენტაციო მასალას, მაგრამ აქვს მცირე შეცდომები; იშვიათად ამჟღავნებს კრიტიკული აზროვნების უნარს; ცდილობს აუდიტორიის
ყურადღების მიპყრობას, მაგრამ ზოგჯერ უშედეგოდ; უმართებულოდ იყენებს ვიზუალიზაციის ხერხებს.
|
დამაკმაყოფილებელი
(5-6
ქულა)
|
საკითხი არასრულად არის გადმოცემული; ტერმინოლოგია არასწორია; მასალა გადმოცემულია ნაწილობრივ; არის რამდენიმე არსებითი შეცდომა, პასუხი მოიცავს წაკითხული ინფორმაციის გაუაზრებელ გამეორებას; რეფერენტი პერიოდულად ცდილობს აუდიტორიის ყურადღების მიპყრობას, მაგრამ არ იცის, როგორ მოახერხოს ეს;
ძალზე იშვიათად ან არაადეკვატურად იყენებს ვიზუალიზაციის ხერხებს
|
არადამაკმაყოფილებელი
(3-4
ქულა)
|
პრეზენტაცია არ შეესაბამება საკითხს, ტერმინოლოგია არ არის გამოყენებული, ან არ არის შესაბამისი; გადმოცემული საკითხები არსებითად მცდარია; პრეზენტაცია ძალზე ბუნდოვანი და არაინფორმაციულია; მსმენლებს უჭირთ აზრის გამოტანა; რეფერენტი ვერ ამყარებს კონტაქტს
აუდიტორიასთან, ლაპარაკობს გაურკვევლად; არ იყენებს ვიზუალიზაციის საშუალებებს.
|
სრულიად არადამაკმაყოფილებელი
(0-2
ქულა)
|
სქემა-4
ინტეგრირებული გაკვეთილის შეფასების/თვითშეფასების სქემა
სკოლა: დედოფლისწყაროს
მუნ .სოფ. სამთაწყაროს საჯარო სკოლა
კლასი: X
საგანი და თემები: გეოგრაფია,
ინგლისური ენა და ისტ-ი -აშშ-ს სახელმწიფო.
გაკვეთილის დაგეგმვასა და ჩატარებაში მონაწილე პედაგოგები: ლიანა მამულაშვილი; თამთა შველიძე და ელენე ბულუღაშვილი.
#
|
კრიტერიუმი
|
1
|
2
|
3
|
შენიშვნა
|
1
|
მოსწავლე
გაეცნო
გაკვეთილის
სასწავლო
მიზანს
|
||||
2
|
გაკვეთილის
მიზანში
ჩანდა
საგანთაშორისი
ინტეგრაცია
|
||||
3
|
აქტივობები
მიზნის
შესაბამისი
იყო
|
||||
4
|
მოსწავლეებს
მიეცათ
საშუალება,
ერთი
და
იგივე
საკითხი
სხვადასხვა
კუთხით
შეესწავლათ
და
ისე
მოეხდინათ
ცოდნის
სინთეზი
|
||||
5
|
მოსწავლეებს
მიეცათ
საშუალება,
საკითხების
შეჯამებისას
წინარე
ცოდნა
გამოეყენებინათ
მასწავლებელმა
შეფასების
კრიტერიუმები
მიზნისა
და
სტანდარტის
მიხედვით
შეადგინა
|
||||
6
|
მასწავლებელმა
შეფასების
კრიტერიუმები
მიზნისა
და
სტანდარტის
მიხედვით
შეადგინა
|
||||
რეკომენდაცია:
დასკვნა:
|
რიცხვი/თვე/წელი:
პედაგოგის/პედაგოგების ხელმოწერა:
No comments:
Post a Comment